יתרונות הספרינקלרים

שריפה במקומות סגורים היא אירוע שיכול לפקוד כל אחד מאתנו, ולכן התקנת ספרינקלרים היא הכרח מידי. אסון הספינה בתאילנד, בו נספתה ישראלית בת 12 ועשרות נוסעים נשרפו ולאחר מכן טבעו באוקיינוס הסיני יכול היה להימנע אם הותקנו בו ספרינקלרים שבלמו את האש בזמן. להלן כל היתרונות הנובעים מהתקנת ספרינקלרים במבנים סגורים.

ספרינקלרים – איתור השריפה בזמן

כל מוקד אש – החל ממעשנים ועד לאש שהוצתה בטעות או בחוסר תשומת לב מובחן מיד ומטופל מיד על ידי זרנוקי מים שניתזים ישר לעברו מן הספרינקלרים. זו פשוט מערכת שרואה את האש לפניכם, וכך צריך שיהיה. התפשטות של אש, הרבה פעמים, נבעה ממקור בלתי צפוי ומבלי שהאדם יכול היה לצפות בכך. דוגמאות:

1. מבנים ניידים מפנלים מבודדים בהם הושאר מטען פלאפון/לפטופ מחובר לחשמל ביולי אוגוסט.

2. כיריים גז דולפים שיצרו אש באמצעות גז דולף.

3. תנור ספירלה שיבשו עליו בגדים והאש שבתוכו התפשטה כתוצאה מכך.

כל המקרים האלו כבר נמנעו על ידי ספרינקלרים שהתיזו מים מיד עם הפיכת המפגע לאש חיה.

טיפול באש חיה, ולא רק התרעה מפניה

ישנן מערכות אזעקה בהן מותקן גלאי עשן המכיל תכונות גילוי דומות לאלו של הספרינקלר, אך בשונה ממנו הוא לא יכול להילחם באש, רק להתריע מפניה ולאפשר לכם זמן להפעיל מטפים או לברוח מהמבנה. הספרינקלר עושה את העבודה כולה: גם מתריע מהאש וגם פועל בזמן אמת במטרה למגרה.

הזרמת מים בלתי פוסקת עד למיגור טוטלי של האש והשבת השטח למצב בטוח

בכך, בולט יתרונו של הספרינקלר על יתרון הכיבוי האנושי. מכירים את זה שמדליקים מדורה, מכבים אותה טוב טוב בסיום, ואז מגיע מטייל אחר ומגלה בזיק אשר ונדהם למה היא לא כובתה? זה לא שלא היה מאמץ לכבות אותה, אלא ברבים מן המקרים ניכר כי האזור רטוב מספיק ואין סיכוי שיש שם אש, ולא כך היא. היא יכולה להיות כלואה ולצוץ. עם ספרינקלר במבנה אין סיכוי שזה יקרה. הוא ימשיך להתיז כל עוד החדר נמצא בסכנת דליקה, והפסקת הפעלתו באופן אוטומטי בהכרח מעידה על הוצאת האזור מסכנת דליקה.